1. Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z Toastmasters Lublin?

Na spotkanie Klubu Toastmasters pierwszy raz przyszedłem we wrześniu 2015 roku, dzięki mojemu obecnemu notabene Mentorowi Marcinowi Krukowi. Już kiedyś byłem na spotkaniu, ale przerażała mnie scena i wystąpienia. Mam wielki szacunek dla młodych Członków Klubu, którzy konsekwentnie pracują nad swoimi kompetencjami miękkimi. W ich wieku nie myślałem o tym, jak ważny jest to element w życiu każdego człowieka.

2. Jako nowy prezes łączysz wiele funkcji w jednej. Co jest najważniejsze dla Ciebie w działalności na rzecz Toastmasters Lublin?

Dla mnie Klub Toastmasters to przede wszystkim Ludzie, to moja druga rodzina! Uwielbiam spotkania cotygodniowe, uwielbiam atmosferę rozwoju, uwielbiam konstruktywną informacją zwrotną, która niesie za sobą zmianę na lepsze. Jako prezes Klubu staram się skoordynować wspaniałych Członków Zarządu w jeden efektywny zespół, który niesie przykład jak powinna wyglądać praca zespołowa. Nie ukrywam, że mam bardzo łatwe zadanie, ponieważ w Zarządzie zasiadają osoby, które są specjalistami w sektorach nad którymi sprawują kontrolę.

3. Jaka jest Twoja wizja klubu na najbliższe pół roku?

Głównymi aspektami na których zamierzamy się skupić są Atmosfera oraz Jakość. Mam tu na myśli świetną, przyjazną, a co najważniejsze rodzinną atmosferę. Wiem, że są w Klubie osoby, które przychodzą dla ludzi, by wejść z nimi w interakcje, porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i bardzo mnie to cieszy. Nad jakością pracujemy regularnie poprzez weryfikacje ewaluacji, mam tu na myśli przejście z bycia „oceniającym” na „tłumaczącego”. Zmiana ta jest jedną z wielu zaplanowanych na najbliższe półrocze, jednak z mojego doświadczenia zawodowego, zmiana ta będzie kluczowa pod kątem dawania informacji zwrotnej w Klubie, ale także w życiu prywatnym czy zawodowym. Może to znacząco wpłynąć na zarobki czy życie towarzyskie każdego Toastmastera, ponieważ mało jest ludzi potrafiących dać konstruktywną informację zwrotną, która jest ponadto motywująca.

4. Jak wiedza, którą zdobyłeś w Toastmasters, przekłada się na Twoje życie prywatne lub zawodowe?

Przekłada się znacząco, choćby fakt, że wygłosiłem toast na weselu mojego Brata, który zrobił furorę wśród przybyłych gości. Ponadto w życiu zawodowym mam coraz więcej możliwości dzielenia się swoimi kompetencjami, np. Prowadzę szkolenia dla mojego Makroregionu, które są znakomicie odbierane przez moich współpracowników. Gdyby nie umiejętności nabyte w Klubie, podczas mów i ewaluacji, nic z w/w elementów nie miałoby miejsca. NAPRAWDĘ WARTO!

5. Dlaczego zacząłeś występować publicznie?

Zacząłem występować z prostej przyczyny. Mam pewne cele, które są związane z zarządzaniem ludźmi, dzięki aktywności w Klubie ciągle uczę się jak być lepszym menedżerem. Dlatego w tej kadencji zwracamy uwagę na Cele każdego Członka. To one dają motywację do działania.

6. Co jest według Ciebie najważniejsze dla mówcy?

Dla mówcy najważniejsze jest regularne występowanie na scenie, realizowanie kolejnych projektów zarówno kompetencji oratorskich jak i liderskich. Dla każdego mówcy, który chce się rozwijać, mam jedną ważną radę. Jeśli chcesz być świetnym Mówcą, najpierw zmierz się ze swoimi ograniczeniami – lenistwem, strachem czy …. No właśnie, sam najlepiej wiesz, kogo lub co musisz pokonać. Jesteśmy po tym, by Ci w tym pomóc!

7. Początkujący mówcy mają wiele wątpliwości i obaw. Jakich rad byś im udzielił?

Początkujący mówcy przede wszystkim boją się rozczarowania, porażki czy kompromitacji, która w naszym Klubie nie występuje. Każdy początkujący Mówca, jest jak dziecko, które uczy się chodzić, trzeba z góry przyjąć, że kolana mogą być pozdzierane, ale konsekwentna praca zawsze pozwala stabilne stanąć na dwóch nogach. Grunt to jak dziecko, dobrze się przy tym bawić i wyciągać konstruktywne wnioski, tak by na każdym spotkaniu być o te 10% lepszym Mówcą!

8. A co ze złotą zasadą? Jest coś takiego dla mówcy?

Złotymi zasadami dzielą się Mówcy Doświadczeni, tacy jak Bartosz Liberski, Marcin Kruk, Dominika Migryt, Michał Dec i wielu innych. Dwóch pierwszych Ekspertów nagrało video, pozwalające każdemu Członkowi na pójście drogą już wydeptaną. Tak, by nie trzeba było iść przez dżunglę. Przy tym temacie od razu przypomina mi się konkluzja. „Człowiek głupi nie uczy się na swoich błędach, człowiek mądry uczy się na swoich błędach, a Człowiek SPRYTNY uczy się na cudzych błędach”. Korzystajcie z rad tych wspaniałych ludzi, a progresja będzie zdecydowanie dynamiczniejsza, a o to przecież chodzi. Wkrótce udostępnimy nagrania kolejnych ekspertów. Jeśli jeszcze nie obejrzałeś poprzednich, to właśnie najlepszy moment!

9. Jeżeli miałbyś określić co daje bycie dobrym mówcą to byłoby to…

Pewność siebie (poradzimy sobie w każdych warunkach),

Otwartość (jesteśmy gotowi do wyzwań, które stawia choćby rynek pracy),

Przewagę konkurencyjną (jest mało osób, które potrafią przemawiać publicznie)

10. Jakie jest Twoje ulubione przemówienie?

Cóż uwielbiam humor, dlatego moim ulubionym przemówieniem jest wystąpienie Michała Deca 1.02.2016 pod tytułem „Drobna Przewaga” podczas spotkania od tyłu (które to wkrótce powtórzymy). Jest to kwintesencja warsztatu w połączeniu z elastycznością. Zachęcam do obejrzenia, a zrozumiesz co mam na myśli.

11. Toastmasters to nie tylko wystąpienia publiczne. Na czym polega projekt liderski?

Projekty Liderskie pozwalają poszerzyć kompetencje każdego Członka. Kiedyś myślałem, że najtrudniejsze jest wygłaszanie mów, otóż nic bardziej mylnego. Okazuje się, że dla wielu osób najtrudniejsze jest stworzenie konstruktywnej informacji zwrotnej, ponieważ do tego potrzebne jest doświadczenie oratorskie, a także umiejętność krytycznego myślenia, tak by dać jak najwięcej cennych rad i wskazówek dla mówców. Sam ciągle się tego uczę, na szczęście w Klubie mam od kogo.

12. Dlaczego tak ważne jest przywództwo?

Żyjemy w czasach wielkich zmian, gdzie robotyka i cyfryzacja stanowią główny nurt. Zapominamy przez to o największym potencjale świata jakim jest ludzkość. Ludzie uczą się nowych umiejętności, kompetencji twardych, zapominając, że praca zespołowa daje synergistyczne efekty, przekraczające szacunki wyliczeń komputera. Świat potrzebuje przywódców, a Klub potrzebuje Liderów!

13. Jako prezes Toastmasters jesteś również liderem. Co jest dla Ciebie najważniejsze w tej roli?

Najważniejsza jest komunikacja. Otwarta komunikacja bez zbędnych zawirowań pozwala wejść na inną płaszczyznę komunikacji. Mam tu na myśli szczere wyrażanie swojego zdania i punktu widzenia. Dla mnie Lider to osoba, która nadaje ton grupie. Jeśli jest coś do zrobienia, to Lider podnosi pierwszy rękę, zakasa rękawy i działa. Lider jest jak iskra, ale potrzebuje ludzi by rozpalić w nich ogień. Każdy ma swoje miejsce, każdy z nas jest inny. Twój wybór.

14. Jaki przywódca jest dla Ciebie inspiracją?

Dla mnie inspiracją jest Richard Brandson, człowiek, który daje przestrzeń pracownikom do rozwoju, kreowania nowych pomysłów i wcielania ich w życie. Pozwala mu to wykorzystać cały potencjał ludzki, jaki ma w ponad 100 firmach. Uśmiech na twarzy i słowa spróbuj jeszcze raz, pozwalają uwierzyć w to, że sukces jest tuż za rogiem. A czy będziemy chcieli go znaleźć zależy od nas. Każdy z nas poprzez swoje decyzje kreuje własne życie i to jest fakt. Richard pokazuje, że warto skupiać energię, tam gdzie warto to robić. Klub Toastmasters jest miejscem, gdzie warto dać z siebie wszystko i po to tu jestem.

Dziękuję, że doczytałeś do końca! Życzę Ci powodzenia w wyborze swojej drogi!