24 lutego 2016r. pod wodzą Pani dr Magdaleny Smoleń-Wawrzusiszyn, zgłębialiśmy tajniki przygotowywania się do przemówień improwizowanych. Przekonaliśmy się, że aby radzić sobie z tego typu wystąpieniami konieczne jest ćwiczenie kreatywności, koncentracji, pamięci i inwencji.

Pani Magdalena to ekspert w swoim fachu, o języku wie chyba wszystko! Potrafi doskonale korzystać z tej wiedzy i przekazywać ją w przystępny sposób. Należy do Polskiego Towarzystwa Językoznawczego, a także Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej. Na co dzień wykłada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Dziękujemy za poświęcony czas, podzielenie się cenną wiedzą oraz motywującą informacją zwrotną, odnośnie naszych wystąpień improwizowanych. Każdy z nas wyniósł z warsztatu coś dla siebie. A oto kilka opinii, potwierdzających jak ważny był to dla nas wieczór:

MICHAŁ DEC

Największą wartość podczas tych warsztatów odnalazłem podczas słuchania analiz wystąpień improwizowanych. Prowadząca z niezwykłą przenikliwością, potrafiła odnaleźć w każdym mówcy jego mocne cechy, co według mnie jest godne podziwu. Świadczy to bowiem o ogromnej, jeśli nie o monumentalnej wiedzy i orientacji w zakresie wystąpień publicznych. Jest to również dowód na rozwiniętą umiejętność obserwacji, słuchania i wyciągania wniosków. Inną sprawą, która we mnie wzbudziła pozytywne wrażenia, była sama pani Doktor. Jej dobroć, życzliwość. Nie ma wielu takich osób.

__________________________________________________________________________________

MICHAŁ MAZUREK

Dawno nie byłem na szkoleniu z zakresu wystąpień publicznych, które wnosiłoby coś nowego. Zwłaszcza jeśli chodzi o obszar inwencji. Podobały mi się zabawy z antonimami i zapamiętywaniem oraz oczywiście uogólnianie i uszczegóławianie pytań. Całość szkolenia rozwija umiejętności i świadomość szybkiej organizacji przemowy podczas wystąpienia improwizowanego.

__________________________________________________________________________________

MICHAŁ BONIASZCZUK

Według moich odczuć szkolenie było bardzo profesjonalnie przeprowadzone, umiejętności na które zwróciła nam uwagę prelegentka, a mianowicie: umiejętność zapamiętywania, koncentracji i kojarzenia przydają się na każdej scenie, również tej codziennej, życiowej. Umiejętności, które warte są powielania to przede wszystkim kreatywność pod postacią ćwiczeń związanych z budowaniem przeciwieństw, a także synonimów, może okazać się kluczowe nie tylko w trakcie improwizacji, ale także podczas realizacji naszych kolejnych projektów. To co zasługuje na uwagę to przede wszystkim kooperacja poszczególnych zespołów, można by pomyśleć, by osoba która potrzebuje mentora miała kilku, by każdy się specjalizował w swojej dziedzinie i by pomagał w rozwoju nad danym zagadnieniem, np. ekspert mowy ciała, ekspert wokaliki. Prowadzenie takiej osoby budowane na wzajemnym zaufaniu oraz konkretnych strategiach rozwoju zapewni szybszy progres każdej osoby.

__________________________________________________________________________________

MONIKA RATAJCZYK

Podobało mi się niesamowicie to, że jestem w organizacji, która troszczy się o mój rozwój; że to nie było coś tam takiego udawanego – ktoś przyjdzie, coś pogada, a my będziemy mówić, że robimy coś dla naszego rozwoju. To było naprawdę. Przyszła super kobieta, od której biło to, że się na tym zna (i nie straciła przy tym nic ze swojej uroczej i delikatnej osobowości) oraz, że bardzo lubi to, co robi. – podobało mi się, że od razu zaczęliśmy pracę. Bez tej otoczki szkoleniowej „co kto robi w życiu i jaką funkcję zajmuje”. Tylko od samego początku, do samego końca konkret. Cenne było dla mnie usłyszeć feedback odnośnie mojego wystąpienia od osoby z zewnątrz, która nie odnosiła się do moich poprzednich wystąpień, ale mogła dać mi konkretną informację nt. tego, gdzie jestem teraz i co w moim stylu wystąpień jest magnetycznego.

__________________________________________________________________________________

PAWEŁ KLOC

Warsztat przerósł moje oczekiwania. Dał mi zastrzyk motywacji, garść konkretnych narzędzi do tego w jaki sposób rozwijać się jako mówca oraz dawkę inspiracji! Kto nie był niech żałuje!

__________________________________________________________________________________

PAWEŁ POLAK

Na warsztatach na pewno podobał mi się fakt, że były one prowadzone przez osobę, która ma z tym do czynienia na co dzień, z racji chociażby wykonywanego zawodu. Na zajęciach czułem się komfortowo, ze względu na przyjazną oraz miłą atmosferę. Ćwiczenia miały ciekawą i oryginalną formę. Prowadząca aktywnie brała udział w całych warsztatach, pozwalając sobie nawet na pewne dygresje w celu odpowiedzenia na nasze pytania, co osobiście zaliczam na plus.
Podsumowując: Uważam, że zajęcia były bardzo dobrze wykonane zarówno pod względem części teoretycznej jak i części praktycznej.  Pan Prezes wykonał kawał dobrej roboty 😉

__________________________________________________________________________________

DOMINIKA LITWIŃSKA

Pierwsze wrażenie związane z datą i godziną, było działające na niekorzyść. Środowe popołudnie wiązałam z uczelnią. Jednak mimo to zdecydowałam się pójść i uważam, że był to świetnie wykorzystany czas. 3h spędzone na warsztatach pozwoliły mi poznać na nowo tajniki języka polskiego, a przy tym spędzając czas z wartościowymi osobami. Najbardziej podobało mi się ćwiczenie z pytaniem ogólnym i szczegółowym, ponieważ pokazało mi jak różny punkt widzenia może mieć człowiek. W ten sposób będzie mi łatwiej rozwijać się – po warsztatach z Panią Doktor wiem, że muszę formułować tekst w taki sposób, aby był odebrany w jasny i przejrzysty sposób,  niepozostawiający możliwości na tworzenie dwuznaczności. Myślę, że warsztaty będą pierwszym (nowym) krokiem do rozwoju jako mówcy.