Funkcje na spotkaniu

Spotkania poniedziałkowe mają charakter regularny, ale składają się zarówno z elementów stałych
jak i zmiennych. Każde spotkanie jest prowadzone przez innego prowadzącego (tzw.Toastmastera), przez co temat spotkania jest za każdym razem inny, zależny od zainteresowań i pasji osoby prowadzącej. Prowadzącym może być każdy z członków klubu.

Jeśli przyjdziesz na nasze spotkanie dostrzeżesz na pewno ilość elementów, które składają się na dobrą
wypowiedź. Niektórzy potrafią je opanować niesłychanie szybko, większość jednak potrzebuje nieco wsparcia i to jest właśnie pole do działania dla osób takich jak Gramatyk, Ekspert do spraw mowy ciała, Chronometrażysta, Kontroler płynności czy Główny oceniający.

Osoby te stanowią zespół osób funkcyjnych wspierających wypowiedzi poszczególnych członków i przebieg całego spotkania (skład zespołu zmienia się co spotkanie a każdy może pełnić dowolną funkcję, o ile wcześniej ją sobie zarezerwuje przez system internetowy, którego do tego celu używamy).

Chronometrażysta

Osoba dbająca o terminowy przebieg spotkania, zgodnie z każdorazowo przygotowaną agendą. To bardzo ważne. Nic tak nie irytuje jak przeciągająca się w nieskończoność wypowiedź. Funkcję tę sprawuje się przy pomocy chorągiewek:

  • zielonej – wskazujemy nią minimalny czas wypowiedzi,
  • żółtej – to sygnał, że upłyną optymalny czas przewidziany na wypowiedź i należy formułować pointę,
  • oraz czerwonej – jest to czas, po którym bezzwłocznie należy zakończyć wypowiedź i zejść ze sceny.

Kontroler płynności

Jego atrybutem są cymbałki. Uderza w momencie, gdy u mówcy pojawiają się nie potrzebne (często nieświadome) dźwięki zastępujące mowę. Przyznasz pewnie sam/sama, że słuchanie wypowiedzi składającej się głównie z przeciąganych samogłosek – eee, yyy, aaa może człowieka zanudzić na śmierć. Funkcja ta ma na celu głównie zasygnalizowanie pojawiania się takich dźwięków u mówcy.

Gramatyk

Jedna z najważniejszych funkcji na spotkaniu. Osoba, która pełni funkcję gramatyka dba o poprawność gramatyczną i stylistyczną naszego pięknego języka polskiego. Wszelkie sugestie i wątpliwości notuje w trakcie spotkania by na koniec uświadomić nas, jakich obrazowych form używamy i doradzić, jakie sformułowania mogłyby być bardziej trafne, bądź adekwatne.

Gramatyk ma też przywilej przygotowania tzw. słowa dnia. Jest to słowo, którego staramy się używać przez całe spotkanie, aby wzbogacać swój język i erudycję, dlatego zazwyczaj wybierane są słowa rzadko używane w mowie potocznej.

Ekspert do spraw mowy ciała

Nasze ciało mówi nawet wtedy gdy usta milczą. Potrafi powiedzieć o tym, jak się czujemy stojąc na scenie, zbudować nasz autorytet bądź skutecznie go osłabić. Ekspert przygląda się mowie niewerbalnej i stara się wyłapać zarówno gesty wspierające, jak i te, które osłabiają przekaz werbalny, a w odpowiedzi zwrotnej sugeruje w jaki sposób, i nad czym, powinniśmy popracować następnym razem.

Główny oceniający

Strażnik jakości pracy osób funkcyjnych. Zwykle ma bardzo dużo pracy na spotkaniach, gdyż przygląda się i analizuje poczynania wszystkich osób funkcyjnych. Dba o to by spostrzeżenia, którymi pozostałe osoby funkcyjne będą się dzielić na koniec, miały konkretną wartość dla klubowiczów i realnie przyczyniały się do rozwoju kompetencji mówcy i lidera.

Konkurs gorących pytań

Wyobraź sobie, że dziennikarz na ulicy zadaje Ci pytanie, do którego kompletnie nie jesteś przygotowany. Co czujesz? Jesteś speszony, zestresowany? A może w końcu zamiast tłumaczyć się brakiem czasu, podjął byś wyzwanie i odpowiedział. Tylko co tu powiedzieć, żeby się nie skompromitować? Jak ubrać swoje zdanie w odpowiednie argumenty, by zabłysnąć?

Tego właśnie uczymy się trakcie konkursu gorących pytań. To jedna z ciekawszych części spotkania, podczas której ćwiczymy kreatywność i argumentację. Wybrane przez prowadzącego konkurs osoby odpowiadają na przygotowane przez niego wcześniej i tylko jemu znane pytania. W głosowaniu biorą udział wszyscy członkowie klubu wybierając tego uczestnika, który poradził sobie danego dnia najlepiej.