„Zupełnie nie wiedziałem, czego się spodziewać po tym spotkaniu” – to zdanie, którym bardzo często goście pojawiający się na Toastmasters po raz pierwszy, rozpoczynają swoją opinię o tym, czego doświadczyli w klubie. Niniejszy wpis ma za zadanie zobrazować Ci kilka najważniejszych elementów wszechobecnych w naszej organizacji.

Powiesz coś?

Właśnie, powiesz coś? Wybierając się na Toastmasters (nawet po raz pierwszy) zostaniesz na koniec poproszona/y o podzielenie się wrażeniami ze spotkania. Tak, będziesz mógł/mogła powiedzieć kilka słów…i to publicznie przed ludźmi. Wspominamy o tym na początku, bo właśnie komentarze gości były inspiracją do stworzenia treści, którą właśnie czytasz. Oczywiście, możesz odmówić komentarza, ale tym, co w Toastmasters przełamuje lody nawet największych skromnisiów jest…

…atmosfera.

To kolejny nieodłączny element, który pojawia się w uwagach osób mających pierwszą styczność z organizacją. Wielu ludzi podkreśla niesamowitą energię i klimat spotkań. Misja Toastmasters mówi między innymi o tworzeniu atmosfery przyjaznej rozwojowi. Członkowie traktują tę deklarację dosłownie i kultywują ją nieustannie bijąc brawo (co wielu osobom na początku wydaje się dziwne), zachęcając się nawzajem do podejmowania kolejnych wyzwań w klubie, podkreślając pozytywy wystąpień, motywując i wspierając. Nie ma lepszego przykładu niż Toastmasters, żeby zobrazować klasyczne łączenie przyjemnego z pożytecznym. Na szczęście, Toastmasters to nie tylko wzajemne słodzenie sobie nawzajem, jednorożce, tęcza, kwiatuszki i motylki. Tak samo dużą wartość na spotkaniach ma….

…wartościowa informacja zwrotna.

Goście niejednokrotnie podkreślają „profesjonalizm” ocen. Zauważają także fakt, że Toastmasters to jedno z niewielu miejsc, gdzie informację zwrotną dostają nawet Ci, którzy… dają informację zwrotną. Fakt, około jedną trzecią czasu na każdym spotkaniu, poświęcamy na informacje o: mowie ciała, pracy głosem, płynności, gramatyce i wielu innych czynnikach. Rozwój w klubie generuje się właśnie poprzez korzystanie z obserwacji innych. Im lepsze dajemy sobie ewaluacje, tym lepszymi stajemy się mówcami i tym więcej swojej wiedzy w ocenach możemy oddać innym, by pomogli oni nam stać się lepszymi mówcami. Istne perpetuum mobile.

Przebieg spotkania w Toastmasters to temat, na który spokojnie można napisać książkę.. i to całkiem grubą. Prawda jest taka, że jeśli chcecie się przekonać, czy rozwój w Toastmasters przemawia do Ciebie jako ciekawy i skuteczny sposób podnoszenia swoich kompetencji liderskich i oratorskich, to po prostu przyjdź i przekonaj się.  

Autor: Marcin Kruk