1. Wojciech Mach, Wicemistrz Polski w Wystąpieniach Humorystycznych oraz Trzeci Finalista w Mistrzostwach Polski w odpowiedziach na Gorące Pytania. Jak się z tym czujesz?
Czuję się z tym bardzo dobrze. Udało mi się przejść wiele etapów i w tym końcowym, najważniejszym, dwukrotnie stanąłem na podium. Jestem z tego powodu bardzo zadowolony i cieszę, że moje wystąpienia podobają się publiczności, bo to jest najważniejsze w przemawianiu.

2. Opowiedz nam o tym jak przygotowywałeś się do konkursu Mów Humorystycznych. Długo ćwiczyłeś swoją mowę?
Jestem typem mówcy, który raczej lubi improwizować i tworzyć na bieżąco. Dlatego moja mowa ewoluowała wraz z każdym etapem i za każdym razem była odrobinę inna. A sam proces ćwiczenia wyglądał tak, że po prostu kilka razy powtarzałem mowę, za każdym razem zmieniając jakiś szczegół. Absolutnie nie uczyłem się mowy na pamięć. W moim przypadku takie podejście jak widać zadziałało.

3. Do Konkursu Gorących Pytań nie można się przygotować, ale masz może jakiś sprawdzony sposób?
W zasadzie są dwa sposoby. Pierwszy to po prostu zacząć mówić co przyjdzie nam do głowy. Może wyjść świetnie, ale istnieje też ryzyko, że nie zawsze to co powiemy będzie miało sens Drugi sposób to narzucić sobie pewien kontekst jeszcze przed wystąpieniem. Np. opowiedzieć historię z czasów dzieciństwa, a w dalszej jej części po prostu nawiązać do pytania. Najważniejsze jest to, żeby podczas spotkania klubowego samemu spróbować kilka razy odpowiedzieć na Gorące Pytania, a następnie znaleźć swój sposób.

4. Niedługo w Lublinie odbędzie się Konkurs Wystąpień Publicznych i Ocen. Jaką radę mógłbyś dać osobom, które wezmą w nim udział?
Najważniejszą rzecz te osoby już zrobiły – zapisały się na konkurs. A podczas konkursu – wydaje mi się, że oprócz przygotowania najważniejsza jest szczerość. W mowach najlepiej mówić o swoich historiach i rzeczach, które doświadczyliśmy osobiście. Natomiast w konkursie ocen mówić to jakie mamy odczucia i jak wpływa na nas oceniana mowa.

5. Początkujący mówcy mają często wiele obaw przed publicznym występowaniem. W jaki sposób mogą poradzić sobie ze stresem i obezwładniającą tremą?
Po pierwsze i najważniejsze to trzeba się przełamać i po prostu zacząć występować. Z każdym kolejnym występem trema przeważnie staje się coraz mniejsza. A jak ktoś nie ma okazji do częstych wystąpień to zapraszam do Toastmasters.

6. Wojtku, pamiętasz swoje początki w klubie Toastmasters?
Było to na początku 2013 roku. Mieszkałem wtedy w Rzeszowie, gdzie nie było klubu Toastmasters. Dlatego postanowiliśmy ze znajomymi sami taki klub założyć. Co ciekawe, żeby sprawdzić, jak to działa w praktyce, swoje pierwsze kroki skierowałem na spotkanie najbliższego klubu, czyli właśnie Toastmasters Lublin.

7. Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z Toastmasters Lublin?
Było to we wrześniu 2015 roku. Postanowiłem wtedy przeprowadzić się z Rzeszowa do Lublina. Już wtedy ciężko mi było wyobrazić sobie życie bez cotygodniowych spotkań Toastmasters, dlatego jedną z pierwszych rzeczy jakie zrobiłem w Lublinie było zapisanie się do klubu Toastmasters Lublin.

8. Dlaczego zdecydowałeś się przystąpić do Toastmasters?
Pierwszym motywatorem była chęć nauki wystąpień publicznych. Jednak to, że tak długo jestem w tej organizacji zawdzięczam zdecydowanie atmosferze panującej na spotkaniach oraz ludziom których tu poznałem.

9. Jak wiedza, którą zdobyłeś w Toastmasters, przekłada się na Twoje życie prywatne lub zawodowe?
Zdecydowanie pomaga mi w życiu zawodowym, ponieważ na co dzień zajmuję się prowadzeniem zajęć i prezentacji podróżniczych dla dzieci i młodzieży, dlatego wystąpienia publiczne są u mnie niezbędną kompetencją.

10. Co wniosły do Twojego życia projekty liderskie? Jesteś lepszym przywódcą? Łatwiej współpracuje Ci się z innymi ludźmi?
Nauczyły mnie innego podejścia do przywództwa. Wcześniej wyobrażałem sobie lidera, jako kogoś kto rządzi ludźmi. Dzięki projektom liderskim zwróciłem uwagę na inne, dużo bardziej kluczowe aspekty, takie jak aktywne słuchanie, czy dawanie wartościowej informacji zwrotnej. Te umiejętności przydają się nie tylko przy przewodzeniu dużym organizacjom, ale również w codziennym życiu, także osobistym.

11. Czy masz swoje ulubione przemówienie?
Nie mam jednego ulubionego, ale kopalnią świetnych przemówień i inspiracji są wystąpienia z TED i TEDx. Wiele fantastycznych przemówień słyszałem także w Toastmasters i mają one ogromną zaletę. Można zobaczyć je na żywo, a potem porozmawiać z mówcą.

12. Jaka jest Twoja recepta na sukces?
Robić to co się lubi, do czego ma się predyspozycje i w czym widzi się wartość. Prawdziwy sukces będzie wtedy, gdy połączymy te trzy elementy.

13. Czy masz swój ideał, do którego dążysz? Mistrza, na którym się wzorujesz?
Nie mam takiego mistrza. Jest oczywiście wiele postaci, które są dla mnie inspiracją w różnych dziedzinach, ale nie próbuję kopiować jednej, konkretnej postaci. Dotyczy to oczywiście przemówień, ale także pozostałych dziedzin życia.

Dziękuję za rozmowę.